ZAPRASZAM :)

środa, 10 marca 2010

95. ATCNie było mnie tu troszkę... i nazbierało się zaległości. W miarę możliwości, więc je nadrabiam, by nie urosły jeszcze większe.... Dziś obiecany post o ATC

Pod tajemniczą dla niektórych nazwą ATC kryje się Artist Trading Card - czyli miniaturkowe dzieło sztuki tworzone z różnego rodzaju materiałów, różnorodnymi technikami, w celu dzielenia się nim z innymi. Co najfajniejsze tworzenie takich karteczek i ich wymiana jest super zabawą dostępną dla każdego, nieważne czy dopiero co zaczyna tworzyć, czy jest już w pełni wprawionym i cenionym przez innych artystą. Wszystkie poziomy pracy są mile widziane. Dzięki temu to ciekawy sposób wymiany własnych, jedynych w swoim rodzaju talentów artystycznych z innymi osobami.

Początkowo ATC wraz z imieniem, nazwiskiem, adresem służyła jako wizytówka, z czasem zaczęto się nim wymieniać w celach kolekcjonerskich. Ruch ATC ma swoje korzenie w Szwajcarii. 

Większość kartek ATC jest tworzonych na papierze, ale można do ich tworzenia użyć innych materiałów, ważne by był w odpowiednim rozmiarze, tak aby  mieściły się do specjalnych albumów , koszulek lub plastikowych kart ochronnych stosowanych do ich przechowywania. Z tego samego względu  nie należy też umieszczać na ATC elementów, które za bardzo wystają poza obręb karteczki – ATC z większymi detalami po prostu się w nich nie zmieszczą.

Tworzone przez nas ATC może być więc wyjątkowe, tak samo jak my. To od nas zależy jaką posłużymy się techniką i materiałami przy jego tworzeniu. Możemy wykorzystać kupione w sklepie kolarliki, guziczki, nakleiki itp., jak również dać drugie życie rzeczom, które normalnie poszłyby do śmieci: wycinki z gazet, ulotek rekalamowych, ścinki materiałów,kawałki kopert, znaczków, folii, itp. Możemy rysować, malować wyszywać, szyć, woskować, drukować, łaczyć różne techniki. Możliwości są nieograniczone.

Warto jednak zapamiętać główne zasady tworzenia ATC:

 1. Wymiary karteczki ATC 2.5" na 3,5 " (64 na 89 mm) czyli ok 6,5 cm na 9 cm
 2. Karteczki nie są na sprzedaż lecz tylko i wyłącznie na wymianę
 3.  Z przodu ATC  tworzy się oryginalne prace o tematyce dowolnej, lub wskazanej przez organizatora wymiany. Może to być jednorazowe dzieło, część serii czy limitowana edycja.Do jego tworzenia można użyć dowolonych materiałów, jednak muszą one być na tyle cienkie, by podstawowy kartonik był w stanie podtrzymać całą konstrukcję (ok. 5 mm)
 4. Na odwrocie każdej ATC piszemy następujące dane: tytuł i numer ATC (np.1/5, 2/5, itd) imie lub nick autora, dane kontaktowe, datę wykonania
 5. NALEŻY POSZANOWAĆ PRAWA AUTORSKIE
Ja swoje pierwsze ATC wykonywałam razem z córcią na wymianę zorganizowaną przez Anię z bloga Przystanek Kłodzko. Powstały takie oto karteczki:

5 karteczek WALENTYNKOWYCH 
oraz 
1 karteczka KOCIA przygotowana przez Wiki specjalnie dla Ani 

Karteczkę bazową wykonałyśmy z kartoników, które były załączone do bodów Kacperka kupionych w Biedronce, takich które usztywniają ubranko, by ładnie wyglądało w opakowaniu ;)

Brzegi karteczek ozdobiłyśmy serduszkami wykonanymi dzięki ozdobnym dziurkaczom, które nota bene, też kupiłam w tamtym roku w Biedronce oraz obmalowałyśmy przeterminowanym lakierem do paznokci ;) 

Resztę karteczki ozdobiłyśmy przydasiami, które otrzymałam w paczuszce od Eli i Milenki oraz brokatowym klejem i wspominanym już lakierem do paznokci. 

Do kociej karteczki wykorzystałyśmy również wycięty z gazety obrazek kociaka. 

Tak karteczki prezentują się w zbliżeniu (choć fotki robione w pośpiechu niestety nie są najlepsze):


Karteczka Wiktorii

W zamian otrzymałyśmy karteczki, których autorkami są:
  • Eda z Szafirowego zakątka - ta karteczka jest ulubienicą moich dzieci. Kacperek po prostu za nią szaleje. Jest wykonana w materiału, szczególnie miłego w dotyku i te kocie oczka ... muszę chronić przed sprytnymi rączkami synka.

  • Żyrafa z bloga Żyrafowo - karteczka mimo swoich nieprzepisowych wymiarów jest tak starannie wykonana i urzekająca, że niweluje ten "malutki błąd" autorki   • AAgAA z Kocmyszkowa - bardzo subtelna i ciekawa karteczka, choć niestety nie podpisana, musiałam odszukiwać jej autora u Ani
  • Agnieszka MD z bloga Mój mały świat - karteczka w ulubionym kolorku mojej córci 


Oraz uroczy kotek kreskowy od organizatorki wymiany - Ani z Przystanek Kłodzko 3 


Wymiany i tworzenie ATC bardzo nam się spodobało. 
Już zgłosiłam się na kolejną wymianę do Ani. 
Myślę też o organizacji własnej wymiany, ale o tym innym razem ;)1 komentarz:

kasia2609 pisze...

Ewuś,bardzo dziękuje,Tobie za wyjaśnienie dot.ATC.Jestem nowa w Waszym światku i na dodatek początkująca.Tego typu informacje bardzo się przydają,pozwalają poznać zasady i mobilizują do pracy.Pozdrawiam serdecznie.

NA SKRÓTY